EURO 2020

PORTÁL K ME VE FOTBALE

Pokleknou Češi na Euru? Reprezentace řeší ožehavé téma

Proti gestu fotbalistů na podporu vymezení se rasistickým projevům, které se vžilo dělat zejména na ostrovech před úvodním hvizdem zápasů, už notně sílí odpor. Proti poklekávání, jako výrazu sounáležitosti s hnutím Black Lives Matter se množí odmítavé postoje. A to přímo z řad samotných hráčů. Mnoho z nich ho označuje za prázdné gesto.

K ožehavému tématu poklekávání se bude muset na Euru nějak postavit i český národní tým. A problém se ho dotýka v dějišti turnaje ve skotském Glasgow víc, než ostatních týmů jinde v Evropě. Kauza slávisty Kúdely, jenž obdržel trest 10 zápasů za údajnou rasistickou urážku na adresu Glena Kamary hráče Glasgow Rangers v osmifinále Evropské ligy, v této zemi stále rezonuje.

A UEFA alibisticky dává od problému ruce pryč a nechává rozhodnutí, jestli budou hráči poklekávat, či nikoliv, na národních svazech.

„My to teprve v rámci mužstva budeme řešit,“ potvrzuje rozhodnutí UEFA mluvčí reprezentace Petr Šedivý.

„Nevím, možná se na nás Skotové budou dívat určitým způsobem. Chtěl bych za všechny říct, že nikdo z nás rasismus nepodporuje. A nic na tom nezmění ani to, jestli se rozhodneme pokleknout, nebo vyjádřit svůj nesouhlas jiným způsobem. Každý má právo na svůj názor. Pokud nepoklekneme, nedělá to z nás přece rasisty,“ jasně na dané téma reaguje obránce Tomáš Kalas, znalec britského prostředí ze svých působišť z druhé nejvyšší anglické soutěže.

Je jasné, že turnaji tahle kauza nepřidá. Budou na sebe neustále narážet dva tábory. A nepůjde vůbec o střet rasový, ale názorový. Pro tak skvělý podnik, jakým EURO 2020 je, to bude zbytečná přítěž.

 

2 thoughts on “Pokleknou Češi na Euru? Reprezentace řeší ožehavé téma

  1. Už snad bylo dost rasismu naruby!!! Snad záleží na životech všech, nejen černých. A ruku ba srdce,udělat z Floyda oběť? Proč?Že byl černý? A proto hurá rabovat obchody? Nechci,aby si naši kluci klekali, nechci!!!!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *